Wydane po raz pierwszy w 1930 r. Nienasycenie uchodzi za najlepszą powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Zwłaszcza dziś docenia się jej przesłanie i niepokojący obraz przyszłości społeczeństw zachodniego świata. Nakreślona przez pisarza wizja Europy, opanowanej przez komunizm, w dużym stopniu okazała się prorocza.

Hrabia Zypcio i chińska inwazja

Bohaterem powieści jest hrabia o dość absurdalnym nazwisku – Genezyp Kapen de Vahaz, nazywany Zypciem. Poznajemy go, gdy jest jeszcze bardzo młody, dopiero wkracza w dojrzałość. Razem z nim pokonujemy kolejne etapy wtajemniczenia w dorosłe życie, a przy okazji odkrywamy świat, w jakim żyje. Jest on co najmniej tak samo absurdalny, jak nazwisko Zypcia. Ów świat przyszłości Polski i Europy to u Witkacego wstęp do ich całkowitej zagłady. Kataklizm nadchodzi wraz z inwazją Chińczyków, którzy już zajęli kontrrewolucyjną Rosję, a teraz szykują się na podbój naszego kraju i całego kontynentu. Przyszłość wygląda ponuro, zażywszy na stan ducha polskiego społeczeństwa. Odmalowany w powieści naród jest bowiem słaby i bierny, pospolity i dekadencki, pogrążony w marazmie. Ratunek widzi w osobie Wielkiego Wodza, ale człowiek, który do tego miana aspiruje, nie ma w sobie nic z wielkości. Bo czy może nim być złożony z samych kompleksów kwatermistrz Kocmołuchowicz, który prze do władzy tylko po to, by podbudować swoje ego i być zauważonym przez świat?

A tymczasem ów świat stacza się w przepaść. Do granic zbliżają się Chińczycy, wyposażeni w specjalne pastylki Murti Binga, opracowane w naukowych laboratoriach. Z ich pomocą stworzą nowych ludzi – identycznych, całkowicie uległych, bez śladu buntu. Ludzi, którymi niezwykle łatwo będzie rządzić…

Upadek świata kultury masowej

Nienasycenie to antyutopijna fantazja, w której katastrofizm Witkacego powędrował na absolutne wyżyny. W formie groteski autor zamknął nihilistyczną wizję cywilizacji, zmierzającej do upadku, dając przenikliwą diagnozę tego zjawiska. Przyczyną kresu naszego świata będzie zdaniem Witkacego kompletne wyczerpanie kultury, zmierzch indywidualizmu, dominacja masowych trendów, które zmieniają jednostki w tępą masę, w puste marionetki, ograniczone do myślenia o wygodnej egzystencji. W takiej rzeczywistości ludzkiemu życiu brak wielkości, tajemnicy, pierwotnego blasku. I nawet ci, którzy tęsknią za wielkimi przeżyciami, koniec końców szukają ich w walce o władzę, która przynosi groteskowy dreszcz satysfakcji. Nasycona znaczeniami powieść Witkacego to wciąż lektura świeża, pełna trafnych diagnoz współczesności. Nic dziwnego, że powszechnie uznawana jest za jedną z najbardziej interesujących powieści XX wieku.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com