Scenarzysta w objęciach prozy

Kasztanowy ludzik to debiut książkowy Sorena Sveistrupa (https://www.taniaksiazka.pl/kasztanowy-ludzik-sveistrup-soren-p-1293047.html) – scenarzysty znanego serialu “The killers”. Premiera wyjątkowej powieści grozy miała miejsce drugiego października tego roku i od momentu, w którym pojawiła się na półkach księgarni, niezmiennie podbija serca czytelników na całym świecie. Precyzyjnie skonstruowana fabuła, wartka akcja i krwawe detale skomplikowanego śledztwa sprawiają, że od historii nie sposób się oderwać przed poznaniem zakończenia.

Szaleństwo czy misja?

Czytelnik błyskawicznie zostaje wciągnięty w wir tragicznych wydarzeń, jakie wstrząsają Kopenhagą – tajemniczy morderca okalecza i zabija kolejne ofiary, na miejscach zbrodni pozostawiając jedynie ręcznie wykonane kasztanowe ludziki. Detektywi Thulin i Hess ruszają tropem psychopaty, szybko dostrzegając powiązania pomiędzy trwającym śledztwem a nierozwiązaną sprawą sprzed roku. Co łączy brutalne morderstwa z porwaniem córki pani minister, której ciała nigdy nie udało się odnaleźć? Jakie motywy kierują zabójcą? I ile jeszcze zbezczeszczonych zwłok, obserwowanych przez milczące kasztanowe figurki, odnajdą policjanci?

Sveistrup prowadzi oryginalną, wielowątkową opowieść, nieustannie bawiąc się z czytelnikiem, podrzucając fałszywe tropy i podważając prawdziwość faktów, które jeszcze kilkadziesiąt stron wcześniej można by uznać za pewnik. Barwnie opisane detale początkowo niezrozumiałej misji bestialskiego szaleńca, świetnie zarysowani bohaterowie pierwszoplanowi, ukrywający własne sekrety z przeszłości i mrożący krew w żyłach wyścig z czasem niewątpliwie stanowią atuty fabularne tego niezwykłego tytułu.

W labiryncie perspektyw

Już za pośrednictwem produkcji “The killers” Soren Sveistrup dowiódł, że z ogromną łatwością potrafi łączyć rozmaite wątki, przeplatając ze sobą prywatne historie detektywów, pogrążonej w żałobie rodziny oraz kolejnych podejrzanych. W “Kasztanowym ludziku” czerpie pełnymi garściami z zasobów swojego talentu, tworząc niejednoznaczną, wielowymiarową powieść, która z pewnością oczaruje każdego wielbiciela gatunku. Dodatkowym walorem skandynawskiego kryminału jest jego zakończenie – zaskakujący, nieoczywisty finał Sveistrupa nie rozczaruje nawet najbardziej wybrednego amatora tajemnic, a rozwiązania, jakie zaprezentuje, pozostaną w myślach na długo po odłożeniu książki na półkę.

Nie sposób nie docenić szczegółowej konstrukcji mrocznej intrygi, zawiłej zagadki kryminalnej i nieoczekiwanych zwrotów akcji – miłośnicy lektur z dreszczykiem bez wątpienia odnajdą w tym wyjątkowym debiucie coś dla siebie, o ile tylko pozwolą się porwać tej doskonałej czytelniczej propozycji na jesień. Uwaga – po przeczytaniu już nigdy nie spojrzysz na laleczki z kasztanów tak samo

Coffee obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com